MEN     2ND & 3RD DEGREE     17 TO 29 YEAR OLDS
These are the results of the "TOP TEN" competition held at the 2003 Songahm Taekwondo World Championships.
Our CONGRATULATIONS go out to all of the 2003 WORLD CHAMPIONS as well as to all those that worked hard all year
to make it into the "TOP TEN."  You are all fine examples of dedication and perserverance towards a chosen goal.
 
GOOD LUCK to everyone who is making their goal to be on this list next year!
FORM COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
World Champion CHRISTOPHER RYAN MARTIN MORENO VALLEY, CA MASTER JENNY G. NICE
2nd Place CODY COLEMAN TULSA, OK SR. MASTER STEVE WESTBROOK
3rd Place TRAVIS COOK JACKSONVILLE, FL CF. MASTER WILLIAM G. CLARK
Other Top Ten Finishers
CORY HILL PIERCETON, IN MR. BOB HILL
KERIM M. DAVIS HOUSTON, TX MS. BETHANY B. MCDONALD
NICHOLAS R. VILLARINO SAN DIEGO, CA MASTER WILLIAM A. WACHOLZ
MICHAEL ENGLER DARIEN, IL MASTER PATTI S. BARNUM
DANNY ABBADI TUPELO, MS MASTER RON BOSWELL
JARRYD A. BOYD HARVEY, LA MR. LESTER GUIDRY JR.
ADAM O'CONNOR N. LITTLE ROCK, AR SR. MASTER G. K. LEE
SPARRING COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
World Champion JARRYD A. BOYD HARVEY, LA MR. LESTER GUIDRY JR.
2nd Place JACK KISNER JR. MARIETTA, GA SR. MASTER TODD LEE DROEGE
3rd Place MICHAEL GASTON LITTLE ROCK, AR SR. MASTER RICHARD E. ANDERSON
3rd Place MICKEY RICO HENDERSON, NV MR. LELAND R. BRANDON
Other Top Ten Finishers
CHRISTOPHER RYAN MARTIN MORENO VALLEY, CA MASTER JENNY G. NICE
SEAN KALASKY GROVE CITY, PA MS. AMY J. KALASKY
KYLE SHACHMUT CONWAY, AR MR. SEAN M. HOLLENDER
CODY COLEMAN TULSA, OK SR. MASTER STEVE WESTBROOK
REYNALDO E. PETTIS MILWAUKEE, WI MR. LARRY D. STRUCK
SEAN DIXON VALDOSTA, GA SR. MASTER SCOTT STAUFFER
BRIAN J. LARSON GRAND RAPIDS, MI MR. MICHAEL V. BARCLAY
PAUL UNDERWOOD PANAMA CITY, FL GRAND MASTER S. H. LEE
WEAPONS COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
World Champion TRAVIS COOK JACKSONVILLE, FL CF. MASTER WILLIAM G. CLARK
2nd Place CHRISTOPHER RYAN MARTIN MORENO VALLEY, CA MASTER JENNY G. NICE
3rd Place JOHN LELAND MONCRIEF HENDERSON, NV MR. LELAND R. BRANDON
Other Top Ten Finishers
KYLE SHACHMUT CONWAY, AR MR. SEAN M. HOLLENDER
SHANE M. WINANS FORT WAYNE, IN MS. PENNY BEDDOW
SEAN M. HERNANDEZ SHAWNEE, KS SR. MASTER STEVE WESTBROOK
MICKEY RICO HENDERSON, NV MR. LELAND R. BRANDON
ADAM O'CONNOR N. LITTLE ROCK, AR SR. MASTER G. K. LEE
ALEX CHANGHO FUQUAY-VARINA, NC MR. MICHAEL J. WEGMANN
ADAM J. CUDDYER WILMINGTON, MA MASTER JAMES P. KENNEY
PAUL UNDERWOOD PANAMA CITY, FL GRAND MASTER S. H. LEE