BOYS     2ND & 3RD DEGREES     14, 15, & 16 YEAR OLDS
These are the results of the "TOP TEN" competition held at the 2004 Songahm Taekwondo World Championships.
Our CONGRATULATIONS go out to all of the 2004 WORLD CHAMPIONS as well as to all those that worked hard all year
to make it into the "TOP TEN."  You are all fine examples of dedication and perserverance towards a chosen goal.
 
GOOD LUCK to everyone who is making their goal to be on this list next year!
FORM COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
World Champion CLINTON RIACH BOULDER CITY, NV MR. ANDRE COLLINS
2nd Place JUSTIN COX LAKE ELSINORE, CA MR. TED B. DEL RIO
3rd Place ANTHONY WANG DARIEN, IL MASTER PATTI S. BARNUM
Other Top Ten Finishers
JON CARR MILLEDGEVILLE, GA MR. DENNIS M. DROUILLARD SR.
TIMOTHY CHASTEEN PANAMA CITY, FL GRAND MASTER S.H. LEE
NICHOLAS BAUMANN MONROE, NJ MASTER THOMAS GUERIN
TYLER RAYMER ATASCOCITA, TX MR. KEVIN HENDERSON
ROSS LEE HANNIBAL, MO MR. LESLIE R. EDWARDS
KYLE RAULERSON PORT CHARLOTTE, FL MR. AL A. SHUMAN
CIEL SOLWAZI KENNESAW, GA MASTER GREG J. ARCEMONT
SPARRING COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
World Champion CLINTON RIACH BOULDER CITY, NV MR. ANDRE COLLINS
2nd Place JUSTIN COX LAKE ELSINORE, CA MR. TED B. DEL RIO
3rd Place ALEX MORENO KINGWOOD, TX MASTER RENEE M. BATTENBERG
3rd Place JOSEPH R. VELEZ SACRAMENTO, CA MR. JOE ZAPATA SR.
Other Top Ten Finishers
ANTHONY PETTIS MILWAUKEE, WI MR. LARRY D. STRUCK
MATTHEW BERNARD HAMILTON SQUARE, NJ MR. KEVIN M. BEEBE
KENNY OVERBY CONIFER, CO MASTER WILLIAM D. HAUPTMAN
TIMOTHY CHASTEEN PANAMA CITY, FL GRAND MASTER S.H. LEE
JACOB ADAMS ELKHART, IN MR. H. NEIL BEISEL III
TAYLOR BUDOWICH SACRAMENTO, CA MR. DANE OWINGS
ALEX VALLIANT MISSION VIEJO, CA MR. TOSHION F. GILBERT
WEAPONS COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
World Champion CLINTON RIACH BOULDER CITY, NV MR. ANDRE COLLINS
2nd Place ZACHARY ROGERS CARROLLTON, TX MR. ERIC RICHARD PECHACEK
3rd Place ANTHONY GIRALO HILLSBOROUGH, NJ MR. ERIC J. ALBRECHT, M.D.
Other Top Ten Finishers
JACOB ADAMS ELKHART, IN MR. H. NEIL BEISEL III
TYLER RAYMER ATASCOCITA, TX MR. KEVIN HENDERSON
RANDY DODDS JR. OLIVE BRANCH, MS MASTER RON BOSWELL
MARCUS JAUCIAN GLENDALE, AZ MR. NICK KEENE
JARRID G. WESTBROOK LENEXA, KS MASTER STEVE WESTBROOK
KEVIN RODENBAUGH ST. JOHN, IN MR. STEVE WHITE
EVAN BANKS HENDERSON, NV MR. LELAND R. BRANDON