BOYS     2ND & 3RD DEGREES     11, 12, & 13 YEAR OLDS
These are the results of the "TOP TEN" competition held at the 2005 Songahm Taekwondo World Championships.
Our CONGRATULATIONS go out to all of the 2005 WORLD CHAMPIONS as well as to all those that worked hard all year
to make it into the "TOP TEN."  You are all fine examples of dedication and perserverance towards a chosen goal.
 
GOOD LUCK to everyone who is making their goal to be on this list next year!
FORM COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
World Champion IAN NATO               LAS VEGAS, NV MR. MICKEY RICO
2nd Place KEITH BOYAK              CORONA, CA MASTER HAN JOO KIM
3rd Place JACQUES VILLARS    LAS VEGAS, NV MS. MICHELLE COLLINS
Other Top Ten Finishers
SCOTT A. BENTON             CHANDLER, AZ MR. GREG MOODY
BRENDEN M. KANESKI            BEAVER FALLS, PA SR. MASTER MICHAEL CARUSO
CARLOS PAXTOR             OLDSMAR, FL MS. PEGGY JEAN BEAUCHAMP
MATTHEW MASTERS            OWASSO, OK SR. MASTER STEVE WESTBROOK
ADRIAN MENDOZA            FORT WAYNE, IN MR. MARVIN A. FOSTER
KYLE BOROWSKI           WINDSOR, CA MR. JOSHUA H. SEGAL
TYLER WEAVER             LAS VEGAS, NV MS. MICHELLE COLLINS
SPARRING COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
World Champion CHAD L. BOYD               WESTWEGO, LA MR. RUBEN IRIGOYEN
2nd Place BRENDEN M. KANESKI            BEAVER FALLS, PA SR. MASTER MICHAEL CARUSO
3rd Place CORY MILLS              FORT WAYNE, IN MR. BOB HILL
3rd Place CURTIS FULKS              MABLETON, GA SR. MASTER TODD LEE DROEGE
Other Top Ten Finishers
MATTHEW CABRERA            TRABUCO CANYON, CA MR. JEFF MCCLELLAN
TYLER WEAVER             LAS VEGAS, NV MS. MICHELLE COLLINS
BRANTLEY GRANTHAM           ALLEN, TX MASTER MARK S. SUSTAIRE
SCOTT A. BENTON             CHANDLER, AZ MR. GREG MOODY
DENNIS HEJDUK             ATLANTIC BEACH, FL CHIEF MASTER WILLIAM G. CLARK
LYNN LOTT               PANAMA CITY, FL GRAND MASTER S.H. LEE
MATTHEW MASTERS            OWASSO, OK SR. MASTER STEVE WESTBROOK
WEAPONS COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
National Champion JACQUES VILLARS    LAS VEGAS, NV MS. MICHELLE COLLINS
2nd Place CHAD L. BOYD               WESTWEGO, LA MR. RUBEN IRIGOYEN
3rd Place CORY MILLS              FORT WAYNE, IN MR. BOB HILL
Other Top Ten Finishers
HUDSON BUZBY              BOULDER CITY, NV MR. BOBBY ERDMAN
IAN NATO               LAS VEGAS, NV MR. MICKEY RICO
BRENDEN M. KANESKI            BEAVER FALLS, PA SR. MASTER MICHAEL CARUSO
KENT MUSICK             HOUSTON, TX MR. KEVIN HENDERSON
MARK BETTENCOURT JR.    LAS VEGAS, NV MS. MICHELLE COLLINS
KIT POWER              HUMBLE, TX MR. KEVIN HENDERSON
BROCK YODER              ELKHART, IN MR. H. NEIL BEISEL III