GIRLS     1ST DEGREE     7 YEARS OLD & UNDER
These are the results of the "TOP TEN" competition held at the 2005 Songahm Taekwondo World Championships.
Our CONGRATULATIONS go out to all of the 2005 WORLD CHAMPIONS as well as to all those that worked hard all year
to make it into the "TOP TEN."  You are all fine examples of dedication and perserverance towards a chosen goal.
 
GOOD LUCK to everyone who is making their goal to be on this list next year!
FORM COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
World Champion CARLY OFFERDAHL          COLUMBIA, MO MR. JADE L. HOCKMAN
2nd Place ADDISON YEE                LITTLE ROCK, AR SR. MASTER G. K. LEE
3rd Place MEGAN NEIKIRK RIVERSIDE, CA SR. MASTER WAN JOO CHOI
Other Top Ten Finishers
ALLYSSA BEAMAN             MISHAWAKA, IN MR. DAVID R. INMAN
CHEYENNE WHALEY             JACKSONVILLE, FL CHIEF MASTER WILLIAM G. CLARK
OLIVIA BERGAU             MERRITT ISLAND, FL MASTER LANCE D. HASKINS
KRISTEN MALLORY  CHESTERFIELD, VA MS. LISA A. TOMPKINS
MAKAYLA CARR               LITTLE ROCK, AR SR. MASTER RICHARD E. ANDERSON
JENNA GLASSBURNER GRETNA, MO SR. MASTER MICHAEL A. HEMANN
PAIGE A. MAWHINNEY          HIGHLANDS RANCH, CO MS. STEPHANIE GIBBONS
TESSA STEWART            MALVERN, AR SR. MASTER M. K. LEE
SPARRING COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
World Champion CHEYENNE WHALEY             JACKSONVILLE, FL CHIEF MASTER WILLIAM G. CLARK
2nd Place SOPHIA SAGE               JACKSON, TN MR. MITCHUM JEROME SAGE
3rd Place CARLY OFFERDAHL          COLUMBIA, MO MR. JADE L. HOCKMAN
3rd Place MEGAN NEIKIRK RIVERSIDE, CA SR. MASTER WAN JOO CHOI
Other Top Ten Finishers
ALLYSSA BEAMAN             MISHAWAKA, IN MR. DAVID R. INMAN
AMANDA PANDL              WHITEFISH BAY, WI MASTER LARRY D. STRUCK
OLIVIA BERGAU             MERRITT ISLAND, FL MASTER LANCE D. HASKINS
TESSA STEWART            MALVERN, AR SR. MASTER M. K. LEE
MAKAYLA CARR               LITTLE ROCK, AR SR. MASTER RICHARD E. ANDERSON
ISABEL MORAIS             UNION, NJ MASTER VINCENT A. RAIMONDI
WEAPONS COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
National Champion CARLY OFFERDAHL          COLUMBIA, MO MR. JADE L. HOCKMAN
2nd Place OLIVIA BERGAU             MERRITT ISLAND, FL MASTER LANCE D. HASKINS
3rd Place CHEYENNE WHALEY             JACKSONVILLE, FL CHIEF MASTER WILLIAM G. CLARK
Other Top Ten Finishers
CHYANNE FUNNELL            SOUTH WHITLEY, IN MR. BOB HILL
ALLYSSA BEAMAN             MISHAWAKA, IN MR. DAVID R. INMAN
MAKAYLA CARR               LITTLE ROCK, AR SR. MASTER RICHARD E. ANDERSON
ADDISON YEE                LITTLE ROCK, AR SR. MASTER G. K. LEE
KRISTEN MALLORY  CHESTERFIELD, VA MS. LISA A. TOMPKINS
ISABEL MORAIS             UNION, NJ MASTER VINCENT A. RAIMONDI
ANGELA CHO                EDMONDS, WA MASTER KI SEUNG CHO