GIRLS     1ST DEGREE     8, 9, & 10 YEAR OLDS
These are the results of the "TOP TEN" competition held at the 2005 Songahm Taekwondo World Championships.
Our CONGRATULATIONS go out to all of the 2005 WORLD CHAMPIONS as well as to all those that worked hard all year
to make it into the "TOP TEN."  You are all fine examples of dedication and perserverance towards a chosen goal.
 
GOOD LUCK to everyone who is making their goal to be on this list next year!
FORM COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
World Champion ALEXA RODRIGUES          HENDERSON, NV MS. MICHELLE COLLINS
2nd Place REBECCA ADAMS              COLUMBIA, MO MR. JADE L. HOCKMAN
3rd Place CATHERINE LEWIS              PATTERSON, CA MASTER SCOTT ALLEN CESCOLINI
Other Top Ten Finishers
DOMINIQUE LLANO              WAPPINGERS FALLS, NY MR. NATHAN ROBINSON
JESSICA GOLDMAN            PRINCETON JCT., NJ MS. KARLA H. CAPOBIANCO
HAYLEY DOSS               HENDERSON, NV MR. LELAND R. BRANDON
KELSEY MILLS PHOENIX, AZ MS. KATHY YOUNG
TALIA TWILLMAN           LENEXA, KS SR. MASTER STEVE WESTBROOK
SAMANTHA BEAMAN             MISHAWAKA, IN MR. DAVID R. INMAN
KAYLA N. COLLINS PANAMA CITY, FL GRAND MASTER S.H. LEE
SPARRING COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
World Champion JACQUELINE RUCHTI VALPARAISO, IN MR. ROBERT D. GARCIA
2nd Place ALEXANDRA FOGLE PAINESVILLE, OH MR. JASON LEE GEHRING
3rd Place ALEXA RODRIGUES          HENDERSON, NV MS. MICHELLE COLLINS
3rd Place SAMANTHA MORRISON           LINCOLN, NE SR. MASTER DANIEL LONGORIA
Other Top Ten Finishers
KELSEY MILLS PHOENIX, AZ MS. KATHY YOUNG
JESSICA GOLDMAN            PRINCETON JCT., NJ MS. KARLA H. CAPOBIANCO
CATHERINE LEWIS              PATTERSON, CA MASTER SCOTT ALLEN CESCOLINI
NICHOLE BELGER             SOUTHLAKE, TX MS. DANIELLE MAREZ
SARAH MILISCI            VIRGINIA BEACH, VA MASTER TRACY LEE THOMAS
SARA BIGLEY             LAS VEGAS, NV MR. ROBERT E. MATTHEWS I
CASEY MURPHY             HILLSBOROUGH, NJ MR. ERIC J. ALBRECHT, M.D.
WEAPONS COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
National Champion CATHERINE LEWIS              PATTERSON, CA MASTER SCOTT ALLEN CESCOLINI
2nd Place ALEXA RODRIGUES          HENDERSON, NV MS. MICHELLE COLLINS
3rd Place JESSICA GOLDMAN            PRINCETON JCT., NJ MS. KARLA H. CAPOBIANCO
Other Top Ten Finishers
CHARLOTTE JUNG               LAKE SUZY, FL MASTER AL A. SHUMAN
HAYLEY DOSS               HENDERSON, NV MR. LELAND R. BRANDON
REBECCA ADAMS              COLUMBIA, MO MR. JADE L. HOCKMAN
DOMINIQUE LLANO              WAPPINGERS FALLS, NY MR. NATHAN ROBINSON
TALIA TWILLMAN           LENEXA, KS SR. MASTER STEVE WESTBROOK
KELSIE KIRTLEY            HENDERSON, KY MASTER DARRELL L. HARGIS
SARAH MILISCI            VIRGINIA BEACH, VA MASTER TRACY LEE THOMAS
KELSEY MILLS PHOENIX, AZ MS. KATHY YOUNG