MEN     1ST DEGREE     30 TO 39 YEAR OLDS
These are the results of the "TOP TEN" competition held at the 2005 Songahm Taekwondo World Championships.
Our CONGRATULATIONS go out to all of the 2005 WORLD CHAMPIONS as well as to all those that worked hard all year
to make it into the "TOP TEN."  You are all fine examples of dedication and perserverance towards a chosen goal.
 
GOOD LUCK to everyone who is making their goal to be on this list next year!
FORM COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
World Champion JUAN ELOY MONTENEGRO         DIAMOND BEACH, FL MR. CHRISTOPHER BRABAZON
2nd Place STEPHEN DANIELS            RAYTOWN, MO MR. TIMOTHY PAUL DANIELS
3rd Place GHETTO EMPLEO             CASTAIC, CA MASTER MINWOO PAUL KIM
Other Top Ten Finishers
JOHN PIWETZ             DOTHAN, AL MS. NATHALIE BOLDUC
NICHOLAS KELLOGG            LAS VEGAS, NV MR. ROBERT E. MATTHEWS I
MARK MCDONALD           OAKFIELD, TN MR. MITCHUM JEROME SAGE
KEITH TOWNES             MISHAWAKA, IN MR. DAVID R. INMAN
RICHARD BEGUIN             MONTGOMERY, IL MR. SCOTT GILBERT
JOSEPH P. BURKE              CARLSBAD, CA MASTER KENNETH DANIEL CHURCH
MIKE NIEDERKORN OREGON CITY, OR MR. KELLEY IRELAND
RICO RUBIONO SACRAMENTO, CA MR. JOE ZAPATA JR.
SPARRING COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
World Champion TONY SMITH SACRAMENTO, CA MR. JOE ZAPATA SR.
2nd Place MARK MCDONALD           OAKFIELD, TN MR. MITCHUM JEROME SAGE
3rd Place JUAN ELOY MONTENEGRO         DIAMOND BEACH, FL MR. CHRISTOPHER BRABAZON
3rd Place NICHOLAS KELLOGG            LAS VEGAS, NV MR. ROBERT E. MATTHEWS I
Other Top Ten Finishers
BRAD HALL               SOUTHLAKE, TX MR. KENNETH GOODMAN
BILL DEAN               MISHAWAKA, IN MR. DAVID R. INMAN
KEITH TOWNES             MISHAWAKA, IN MR. DAVID R. INMAN
LARRY LEONARD PONTE VEDRA, FL CHIEF MASTER WILLIAM G. CLARK
JOHN PIWETZ             DOTHAN, AL MS. NATHALIE BOLDUC
RANDALL PONTOO             ELLENWOOD, GA MS. LISA ANN PIPER
WEAPONS COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
National Champion MIKE NIEDERKORN OREGON CITY, OR MR. KELLEY IRELAND
2nd Place MARK MCDONALD           OAKFIELD, TN MR. MITCHUM JEROME SAGE
3rd Place KEVIN GADBERY ARLINGTON, TX MR. ERIC RICHARD PECHACEK
Other Top Ten Finishers
STEPHEN R. DRAKE              GILBERT, AZ SR. MASTER WILLIAM J. BABIN
KEITH TOWNES             MISHAWAKA, IN MR. DAVID R. INMAN
JOHN PIWETZ             DOTHAN, AL MS. NATHALIE BOLDUC
MARTY GRAY               OCALA, FL MS. JOAN SCIONTI
MACK CAMPBELL POPLAR BLUFF, MO MR. TONY PAGE
MARCUS MAGGARD            SALEM, MO MR. ROBERT B. HOWARD
MARTIN SCHWARTZ FT. BENNING, GA MR. ALVIN R. BABCOCK