MEN     2ND & 3RD DEGREES     50 TO 59 YEAR OLDS
These are the results of the "TOP TEN" competition held at the 2005 Songahm Taekwondo World Championships.
Our CONGRATULATIONS go out to all of the 2005 WORLD CHAMPIONS as well as to all those that worked hard all year
to make it into the "TOP TEN."  You are all fine examples of dedication and perserverance towards a chosen goal.
 
GOOD LUCK to everyone who is making their goal to be on this list next year!
FORM COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
World Champion TED WAXLER             GERMANTOWN, TN MASTER BETSY BLAND STEVENS
2nd Place LORNE DAVIDSON           DELTA, BC, CANADA,  MR. KEVIN G. FORD
3rd Place PETER ROBUSTELLI         BOCA RATON, FL MR. MIGUEL C. NELSON
Other Top Ten Finishers
GARY TUCK               CARY, NC MASTER JEWELL H. ALLEN
RONALD EICHENHOFER        LEONA VALLEY, CA MR. WILLIAM E. ROBINSON
LAWRENCE CHRYSTY            PHOENIX, AZ MS. KATHY YOUNG
DALTON JONES              GARDENDALE, TX MS. LAURA L. ZANT
RUSSELL BORGMAN            HOUSTON, TX MR. GERALD T. FRENTZ
ROBERT L. FAITH              LAWRENCEVILLE, IL SR. MASTER PHILLIP S. MINTON
ERNEST HOLLIS             AVONMORE, PA SR. MASTER MICHAEL CARUSO
SPARRING COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
World Champion PETER ROBUSTELLI         BOCA RATON, FL MR. MIGUEL C. NELSON
2nd Place MICHAEL ZINGG              CANYON LAKE, CA MR. TED B. DEL RIO
3rd Place RONALD EICHENHOFER        LEONA VALLEY, CA MR. WILLIAM E. ROBINSON
3rd Place DALTON JONES              GARDENDALE, TX MS. LAURA L. ZANT
Other Top Ten Finishers
JOSEPH FISCO              PARLIN, NJ MS. LAURIE A. MCINERNEY
ROBERT L. FAITH              LAWRENCEVILLE, IL SR. MASTER PHILLIP S. MINTON
LAWRENCE CHRYSTY            PHOENIX, AZ MS. KATHY YOUNG
LLOYD MILLER             TECUMSEH, MI MASTER TOMAS SANDOVAL
MANFRED H. KOLMAR             LEAGUE CITY, TX MS. BETHANY B. MCDONALD
TED WAXLER             GERMANTOWN, TN MASTER BETSY BLAND STEVENS
WEAPONS COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
National Champion RUSSELL BORGMAN            HOUSTON, TX MR. GERALD T. FRENTZ
2nd Place LAWRENCE CHRYSTY            PHOENIX, AZ MS. KATHY YOUNG
3rd Place TED WAXLER             GERMANTOWN, TN MASTER BETSY BLAND STEVENS
Other Top Ten Finishers
RONALD EICHENHOFER        LEONA VALLEY, CA MR. WILLIAM E. ROBINSON
RODNEY G. TOOLEY             CROSBY, TX MASTER RENEE M. BATTENBERG
ERNEST HOLLIS             AVONMORE, PA SR. MASTER MICHAEL CARUSO
KARL KNIGHT             ST. PETER, MN MR. RON SINGEWALD
MANFRED H. KOLMAR             LEAGUE CITY, TX MS. BETHANY B. MCDONALD
ROBERT L. FAITH              LAWRENCEVILLE, IL SR. MASTER PHILLIP S. MINTON
TERRY THOMPSON           MADISON, WI MR. TIMOTHY BANK
G. WILLIAM WALKER             BUTLER, PA MASTER RANDALL L. CONNELL