MEN     4TH & 5TH DEGREES     30 TO 39 YEAR OLDS
These are the results of the "TOP TEN" competition held at the 2005 Songahm Taekwondo World Championships.
Our CONGRATULATIONS go out to all of the 2005 WORLD CHAMPIONS as well as to all those that worked hard all year
to make it into the "TOP TEN."  You are all fine examples of dedication and perserverance towards a chosen goal.
 
GOOD LUCK to everyone who is making their goal to be on this list next year!
FORM COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
World Champion EDDIE LOTT               STATESBORO, GA MASTER JIM RICHARD
2nd Place BRETT ERWIN              ALLEN, TX MASTER MARK S. SUSTAIRE
3rd Place ROBERT B. HOWARD             JEFFERSON CITY, MO MASTER MARK W. PROSSER
Other Top Ten Finishers
GUSTAVO GAVILAN FLORIANOPOLIS, BRA MR. RICARDO BORBA
ROBERT G. GOINS              LAKEWOOD, WA SR. MASTER M. K. LEE
SHAUN E. MCKAY              RUSTON, LA SR. MASTER STEVE WESTBROOK
RICARDO PLENTZ SAO PAULO, BRA SR. MASTER CESAR OZUNA
PHILIP BACK               JEFFERSONVILLE, IN MASTER JENNY G. NICE
CHOUNG SOO KO                 ATOKA, TN SR. MASTER M. K. LEE
PHIL STORNIOLO          SAN DIEGO, CA MASTER SCOTT ALLEN CESCOLINI
ADEMAR ANDRADE CURITIBA, BRA SR. MASTER CESAR OZUNA
MIGUEL C. NELSON             DELRAY BEACH, FL GRAND MASTER S.H. LEE
MICHAEL W. PARKS              HENDERSON, KY MASTER GARY W. MORRIS
SPARRING COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
World Champion ROBERT B. HOWARD             JEFFERSON CITY, MO MASTER MARK W. PROSSER
2nd Place KEVIN KAMINSKI           ALLISON PARK, PA MASTER BRIAN R. SHIPTON
3rd Place DEAN SMITH              COLUMBUS, OH MASTER BRIAN R. SHIPTON
3rd Place MIGUEL C. NELSON             DELRAY BEACH, FL GRAND MASTER S.H. LEE
Other Top Ten Finishers
GUSTAVO GAVILAN FLORIANOPOLIS, BRA MR. RICARDO BORBA
ROBERT G. GOINS              LAKEWOOD, WA SR. MASTER M. K. LEE
DAVID R. INMAN              GRANGER, IN SR. MASTER RICHARD E. ANDERSON
RICARDO PLENTZ SAO PAULO, BRA SR. MASTER CESAR OZUNA
PAUL TEBOE              BROOKLYN, MI MASTER TOMAS SANDOVAL
SHAUN E. MCKAY              RUSTON, LA SR. MASTER STEVE WESTBROOK
ERIC RICHARD PECHACEK           CARROLLTON, TX MASTER RENEE M. BATTENBERG
ADEMAR ANDRADE CURITIBA, BRA SR. MASTER CESAR OZUNA
JASON P. DENDY              GREENWELL SPRINGS, LA MASTER DWAYNE D. DENDY
ARLYN R. BENSON             JACKSONVILLE, FL CHIEF MASTER WILLIAM G. CLARK
WEAPONS COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
National Champion KEVIN KAMINSKI           ALLISON PARK, PA MASTER BRIAN R. SHIPTON
2nd Place ROBERT B. HOWARD             JEFFERSON CITY, MO MASTER MARK W. PROSSER
3rd Place PHIL STORNIOLO          SAN DIEGO, CA MASTER SCOTT ALLEN CESCOLINI
Other Top Ten Finishers
EDDIE LOTT               STATESBORO, GA MASTER JIM RICHARD
ARLYN R. BENSON             JACKSONVILLE, FL CHIEF MASTER WILLIAM G. CLARK
MICHAEL J. WEGMANN            APEX, NC MASTER JEWELL H. ALLEN
ERIC J. THOMAS             SCOTTSDALE, AZ MR. GREG MOODY
ARISTEDE C. DUKES              WESTMONT, IL MASTER PATTI S. BARNUM
CHOUNG SOO KO                 ATOKA, TN SR. MASTER M. K. LEE
JOSHUA H. SEGAL              SANTA ROSA, CA MR. SHON BATES