MEN     4TH & 5TH DEGREES     40 TO 49 YEAR OLDS
These are the results of the "TOP TEN" competition held at the 2005 Songahm Taekwondo World Championships.
Our CONGRATULATIONS go out to all of the 2005 WORLD CHAMPIONS as well as to all those that worked hard all year
to make it into the "TOP TEN."  You are all fine examples of dedication and perserverance towards a chosen goal.
 
GOOD LUCK to everyone who is making their goal to be on this list next year!
FORM COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
World Champion JAMES FORT               TALLAHASSEE, FL SR. MASTER JAMES EMORY MORRIS
2nd Place LARRY W. HITT               LONGVIEW, TX MASTER SAM PHRUMJUNTUN
3rd Place KEVIN M. ROSE               FORNEY, TX CHIEF MASTER ROBERT S. ALLEMIER
Other Top Ten Finishers
OSCAR NIEVA ASUNCION CENTRAL, PAR SR. MASTER CESAR OZUNA
ROLAND T. MURDOCK            BLACKJACK, MO MS. TINA M. NEWBERRY
NICK KEENE              GLENDALE, AZ MS. KATHY YOUNG
BRETT A. MARSH              RIDGECREST, CA GRAND MASTER S.H. LEE
KEVIN A. RINE               New Burgh, IN MASTER CHERYL A.W. BRICE
DAVID C. KIKOEN             ORLAND PARK, IL MASTER PATTI S. BARNUM
LESLIE R. EDWARDS            HANNIBAL, MO MR. JEFFREY D. HOCKMAN
MICHAEL BROWN              HAVELOCK, NC MS. KIMBERLY J. BROWN
SPARRING COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
World Champion TED B. DEL RIO            WILDOMAR, CA MASTER RICKY LEE ABAIR
2nd Place MICHAEL BROWN              HAVELOCK, NC MS. KIMBERLY J. BROWN
3rd Place JAMES FORT               TALLAHASSEE, FL SR. MASTER JAMES EMORY MORRIS
3rd Place BRETT A. MARSH              RIDGECREST, CA GRAND MASTER S.H. LEE
Other Top Ten Finishers
OSCAR NIEVA ASUNCION CENTRAL, PAR SR. MASTER CESAR OZUNA
KEVIN M. ROSE               FORNEY, TX CHIEF MASTER ROBERT S. ALLEMIER
JOHN C. D'ANNA             MESA, AZ SR. MASTER WILLIAM J. BABIN
JEFFREY D. HOCKMAN            COLUMBIA, MO MASTER JACK F. WENENN
NICK KEENE              GLENDALE, AZ MS. KATHY YOUNG
ROLAND T. MURDOCK            BLACKJACK, MO MS. TINA M. NEWBERRY
STAN N. SHIELDS            PARKER, CO MR. EDDIE AFYONI
WEAPONS COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
National Champion JOSEPH N. LANCE              LANSING, MI MASTER CARL B. FLOTKA
2nd Place BRETT A. MARSH              RIDGECREST, CA GRAND MASTER S.H. LEE
3rd Place REX L. WILLEMS            MCPHERSON, KS MR. GARY L. MATTESON
Other Top Ten Finishers
DAVID C. KIKOEN             ORLAND PARK, IL MASTER PATTI S. BARNUM
JIM CUMMINGS           EDWARDSVILLE, KS SR. MASTER STEVE WESTBROOK
JAMES FORT               TALLAHASSEE, FL SR. MASTER JAMES EMORY MORRIS
LESLIE R. EDWARDS            HANNIBAL, MO MR. JEFFREY D. HOCKMAN
MARK E. MANN               LAKEVILLE, MN MS. JANELLE M. GLEISNER
BRADD L. NYMEYER            AVONDALE, AZ MR. GREG MOODY
DERWIN G. YEE                MODESTO, CA MASTER SCOTT ALLEN CESCOLINI