MEN     4TH & 5TH DEGREES     50 TO 59 YEAR OLDS
These are the results of the "TOP TEN" competition held at the 2005 Songahm Taekwondo World Championships.
Our CONGRATULATIONS go out to all of the 2005 WORLD CHAMPIONS as well as to all those that worked hard all year
to make it into the "TOP TEN."  You are all fine examples of dedication and perserverance towards a chosen goal.
 
GOOD LUCK to everyone who is making their goal to be on this list next year!
FORM COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
World Champion RICHARD HAMILTON           BISHOP, GA MR. SCOTT A. SKILES
2nd Place WESLEY WING               BONIFAY, FL GRAND MASTER S.H. LEE
3rd Place DAVID BASSING            PORT SAINT LUCIE, FL MASTER RON BOSWELL
Other Top Ten Finishers
GERALD T. FRENTZ             KATY, TX MR. CHARLES R. SEARS
EDWIN C. HARP               LONE ROCK, IA MS. JANET HARP
JAY MARTIN             INDIANAPOLIS, IN GRAND MASTER S.H. LEE
KEVIN KILGORE            EAGAN, MN MR. MATTHEW  R. BLOMQUIST
ANDY YUENGER            RIDGECREST, CA MR. BRETT A. MARSH
STEPHEN D. REEVE              PITTSBURGH, PA MASTER BRIAN R. SHIPTON
DAVID LISTER             SURREY, CANADA,  MASTER SCOTT KARPIUK
SPARRING COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
World Champion JOHNNIE J. ROSS               LUFKIN, TX MASTER J.D. OLFORD
2nd Place MIKE SAMPLES            KENNESAW, GA MASTER GREG J. ARCEMONT
3rd Place GERALD T. FRENTZ             KATY, TX MR. CHARLES R. SEARS
3rd Place WESLEY WING               BONIFAY, FL GRAND MASTER S.H. LEE
Other Top Ten Finishers
RICHARD HAMILTON           BISHOP, GA MR. SCOTT A. SKILES
JACK MCINERNEY          PARLIN, NJ MS. LAURIE A. MCINERNEY
DAVID BASSING            PORT SAINT LUCIE, FL MASTER RON BOSWELL
ANDY YUENGER            RIDGECREST, CA MR. BRETT A. MARSH
STEPHEN D. REEVE              PITTSBURGH, PA MASTER BRIAN R. SHIPTON
KEVIN KILGORE            EAGAN, MN MR. MATTHEW  R. BLOMQUIST
WEAPONS COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
National Champion RICHARD HAMILTON           BISHOP, GA MR. SCOTT A. SKILES
2nd Place KEVIN KILGORE            EAGAN, MN MR. MATTHEW  R. BLOMQUIST
3rd Place GERALD T. FRENTZ             KATY, TX MR. CHARLES R. SEARS
Other Top Ten Finishers
LARRY T. CHAPIN             PORTLAND, MI MR. CHRISTOPHER E. PLINE
JAY MARTIN             INDIANAPOLIS, IN GRAND MASTER S.H. LEE
STEPHEN D. REEVE              PITTSBURGH, PA MASTER BRIAN R. SHIPTON
EDWIN C. HARP               LONE ROCK, IA MS. JANET HARP
ANDY YUENGER            RIDGECREST, CA MR. BRETT A. MARSH
STEVE VITAMANTI          MURRIETA, CA MR. BRAD THOMAS
DAVID BASSING            PORT SAINT LUCIE, FL MASTER RON BOSWELL
BOB HILL               WARSAW, IN MASTER TOMAS SANDOVAL
JAMES R. LEWIS              DELRAY BEACH, FL MR. MIGUEL C. NELSON
DR. DENNIS SKELTON            TERRE HAUTE, IN SR. MASTER PHILLIP S. MINTON