WOMEN     2ND & 3RD DEGREES     30 TO 39 YEAR OLDS
These are the results of the "TOP TEN" competition held at the 2005 Songahm Taekwondo World Championships.
Our CONGRATULATIONS go out to all of the 2005 WORLD CHAMPIONS as well as to all those that worked hard all year
to make it into the "TOP TEN."  You are all fine examples of dedication and perserverance towards a chosen goal.
 
GOOD LUCK to everyone who is making their goal to be on this list next year!
FORM COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
World Champion KIMBERLEE RUDEEN             MESQUITE, TX MASTER MARK S. SUSTAIRE
2nd Place BETH GRULA              PHOENIX, AZ MR. GREG MOODY
3rd Place ERIN HISEL              PARK FOREST, IL MASTER PATTI S. BARNUM
Other Top Ten Finishers
KAREN BOWLER             MESQUITE, NV MS. MICHELLE COLLINS
KRISTIN NICHOLS            ENCINITAS, CA MASTER KENNETH DANIEL CHURCH
KATHY GODFREY            SIOUX FALLS, SD SR. MASTER LARRY A. HOOVER
MICHELLE DELAUGHTER         CANTON, GA MR. JERRY D. DRISCOLL
KIM VAN JOLE  OAKLAND PARK, KS SR. MASTER STEVE WESTBROOK
LINDSAY VIEUX COUNTRY CLUB HILLS, IL MASTER PATTI S. BARNUM
JULIE A. BURKE              CARLSBAD, CA MASTER KENNETH DANIEL CHURCH
SPARRING COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
World Champion CHRISTINA SCHWARTZ           LAGO VISTA, TX MR. KENT SCHULZ-BEHREND
2nd Place KAREN PAULIK             COLUMBIA, MO MR. JEFFREY D. HOCKMAN
3rd Place JOAN CATHER             FENTON, MO MR. ROBERT B. HOWARD
3rd Place KRISTIN NICHOLS            ENCINITAS, CA MASTER KENNETH DANIEL CHURCH
Other Top Ten Finishers
TRACEY MARSH              RIDGECREST, CA MR. BRETT A. MARSH
DONNA R. LONG               MESA, AZ SR. MASTER WILLIAM J. BABIN
STACY MOULTRIE           LITTLE ROCK, AR SR. MASTER RICHARD E. ANDERSON
EDNA MILLS              GORDON, GA MR. DENNIS M. DROUILLARD SR.
DIANA THOMAS             DECATUR, IL MR. DENNIS THOMAS
MONICA JANKOVIAK          CORONA, CA MR. TED B. DEL RIO
WEAPONS COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
National Champion JULIE A. BURKE              CARLSBAD, CA MASTER KENNETH DANIEL CHURCH
2nd Place KIM VAN JOLE  OAKLAND PARK, KS SR. MASTER STEVE WESTBROOK
3rd Place DURENDA MATHIS             HASLET, TX MR. KENNETH GOODMAN
Other Top Ten Finishers
LINDSAY VIEUX COUNTRY CLUB HILLS, IL MASTER PATTI S. BARNUM
CHRISTINA SCHWARTZ           LAGO VISTA, TX MR. KENT SCHULZ-BEHREND
BETH GRULA              PHOENIX, AZ MR. GREG MOODY
KRISTIN NICHOLS            ENCINITAS, CA MASTER KENNETH DANIEL CHURCH
EDNA MILLS              GORDON, GA MR. DENNIS M. DROUILLARD SR.
KATHY GODFREY            SIOUX FALLS, SD SR. MASTER LARRY A. HOOVER
JEN BRUNO              LINCOLN, NE SR. MASTER DANIEL LONGORIA