WOMEN     4TH & 5TH DEGREES     40 TO 49 YEAR OLDS
These are the results of the "TOP TEN" competition held at the 2005 Songahm Taekwondo World Championships.
Our CONGRATULATIONS go out to all of the 2005 WORLD CHAMPIONS as well as to all those that worked hard all year
to make it into the "TOP TEN."  You are all fine examples of dedication and perserverance towards a chosen goal.
 
GOOD LUCK to everyone who is making their goal to be on this list next year!
FORM COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
World Champion HALLIE S. FRASER             MAPLE RIDGE, B.C., CANADA MASTER BARRY C. LYON
2nd Place KIMBERLY J. BROWN              HAVELOCK, NC MR. MICHAEL BROWN
3rd Place JOY ADKINS WALKER             SACKSE, TX CHIEF MASTER ROBERT S. ALLEMIER
Other Top Ten Finishers
KELLY HARMAN   SPRINGFIELD, MO MASTER RICHARD M. HARMAN
LYNNE SCHLOTTMAN         LONE TREE, CO MASTER JAY BRINKMEYER
ARLENE EYERMAN            FALLBROOK, CA MASTER RICKY LEE ABAIR
KARLA H. CAPOBIANCO         OLD BRIDGE, NJ MR. JACK MCINERNEY
BETTY A. SCOTT              TULSA, OK SR. MASTER STEVE WESTBROOK
CORINA C. BLACK              LAKEWOOD, CO MR. HAROLD E. BLACK
NATHALIE BOLDUC             DOTAHN, AL MR. JIMMY L. COLE
SPARRING COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
World Champion HALLIE S. FRASER             MAPLE RIDGE, B.C., CANADA MASTER BARRY C. LYON
2nd Place LAURA L. ZANT               ODESSA, TX CHIEF MASTER ROBERT S. ALLEMIER
3rd Place KELLY HARMAN   SPRINGFIELD, MO MASTER RICHARD M. HARMAN
3rd Place NATHALIE BOLDUC             DOTAHN, AL MR. JIMMY L. COLE
Other Top Ten Finishers
KIMBERLY J. BROWN              HAVELOCK, NC MR. MICHAEL BROWN
ARLENE EYERMAN            FALLBROOK, CA MASTER RICKY LEE ABAIR
PENNY BEDDOW             FORT WAYNE, IN MR. MARVIN A. FOSTER
CLAUDIA CALLAHAN           MILLINGTON, TN MR. STUART HOWARD
LYNNE SCHLOTTMAN         LONE TREE, CO MASTER JAY BRINKMEYER
BETTY A. SCOTT              TULSA, OK SR. MASTER STEVE WESTBROOK
WEAPONS COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
National Champion KELLY HARMAN   SPRINGFIELD, MO MASTER RICHARD M. HARMAN
2nd Place MARCI BRANDON            HENDERSON, NV MR. LELAND R. BRANDON
3rd Place JANIE WALKER             PLANO, TX MASTER MARK S. SUSTAIRE
Other Top Ten Finishers
KIMBERLY J. BROWN              HAVELOCK, NC MR. MICHAEL BROWN
TRACY RHODES             LINCOLN, NE SR. MASTER DANIEL LONGORIA
BETTY A. SCOTT              TULSA, OK SR. MASTER STEVE WESTBROOK
KARLA H. CAPOBIANCO         OLD BRIDGE, NJ MR. JACK MCINERNEY
PENNY BEDDOW             FORT WAYNE, IN MR. MARVIN A. FOSTER
NATHALIE BOLDUC             DOTAHN, AL MR. JIMMY L. COLE
IZEL RIVERA             MEMPHIS, TN MASTER RON BOSWELL