BOYS     1ST DEGREE    14, 15, & 16 YEAR OLDS
These are the results of the "TOP TEN" competition held at the 2006 Songahm Taekwondo World Championships.
Our CONGRATULATIONS go out to all of the 2006 WORLD CHAMPIONS as well as to all those that worked hard all year
to make it into the "TOP TEN."  You are all fine examples of dedication and perserverance towards a chosen goal.
 
GOOD LUCK to everyone who is making their goal to be on this list next year!
FORM COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
World Champion ETHAN WILLIAMSON DEFUNIAK SPRINGS, FL SAMUEL THOMAS MILLER
2nd Place DAVID VINCENT LEE'S SUMMIT, MO BRIAN N. DAVIDSON
3rd Place JARROD SCHOOLCRAFT SUWANEE, GA CHONG WOOK SUL
Other Top Ten Finishers
RICHARD CONRADI LAKE ELSINORE, CA TED B. DEL RIO
TIENE POTGIETER SOUTH AFRICA PIERRE AUCAMP
RYAN PERSON BOULDER CITY, NV JOE ZAPATA SR.
MATTHEW KLINE MILLINGTON, TN STUART HOWARD
ALEX GONZALEZ VALPARAISO, IN ROBERT D. GARCIA
JORDAN JUERGENS LIBERTY, MO MASTER JACK WENENN
HENNIE HOLTZHAUSEN SOUTH AFRICA PIERRE AUCAMP
PAUL VARGAS PHOENIX, AZ MASTER KATHY YOUNG
C.J. LUNDY GAINESVILLE, FL CF. MASTER WILLIAM CLARK
SPARRING COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
World Champion ETHAN WILLIAMSON DEFUNIAK SPRINGS, FL SAMUEL THOMAS MILLER
2nd Place ALEX GONZALEZ VALPARAISO, IN ROBERT D. GARCIA
3rd Place HENNIE HOLTZHAUSEN SOUTH AFRICA PIERRE AUCAMP
3rd Place RICHARD CONRADI LAKE ELSINORE, CA TED B. DEL RIO
Other Top Ten Finishers
DAVID VINCENT LEE'S SUMMIT, MO BRIAN N. DAVIDSON
RYAN PERSON BOULDER CITY, NV JOE ZAPATA SR.
JAIME VALDEBENITO HAMILTON SQUARE, NJ KEVIN M. BEEBE
BRYAN DAVIS POWELL, OH MASTER JAY TURNER
JARROD SCHOOLCRAFT SUWANEE, GA CHONG WOOK SUL
C.J. LUNDY GAINESVILLE, FL CF. MASTER WILLIAM CLARK
SCOTT BASE LAWRENCE, KS SR. MASTER STEVE WESTBROOK
TIENE POTGIETER SOUTH AFRICA PIERRE AUCAMP
JOHANN WEILER ALBANY, OR SCOTT A. TURNER
WEAPONS COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
World Champion C.J. LUNDY GAINESVILLE, FL CF. MASTER WILLIAM CLARK
2nd Place JAIME VALDEBENITO HAMILTON SQUARE, NJ KEVIN M. BEEBE
3rd Place JAMES CALEB SANDERS POPLAR BLUFF, MO TONY PAGE
Other Top Ten Finishers
RYAN PERSON BOULDER CITY, NV JOE ZAPATA SR.
JORDAN JUERGENS LIBERTY, MO MASTER JACK WENENN
JARROD SCHOOLCRAFT SUWANEE, GA CHONG WOOK SUL
SRDJAN DRAGIC PHOENIX, AZ MASTER KATHY YOUNG
THOMAS SKELTON TULSA, OK SR. MASTER STEVE WESTBROOK
FREDDIE SMITH OCALA, FL JOAN SCIONTI
PRESTON LANGFORD WOODBURY, MN SUE KONDRATOWICZ