MEN     2ND & 3RD DEGREES     17 TO 29 YEAR OLDS
These are the results of the "TOP TEN" competition held at the 2006 Songahm Taekwondo World Championships.
Our CONGRATULATIONS go out to all of the 2006 WORLD CHAMPIONS as well as to all those that worked hard all year
to make it into the "TOP TEN."  You are all fine examples of dedication and perserverance towards a chosen goal.
 
GOOD LUCK to everyone who is making their goal to be on this list next year!
FORM COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
World Champion LOUIS DE SANTO MERRITT ISLAND, FL C. ANDREW LATHEROW  II
2nd Place MICHAEL ENGLER OAK FOREST, IL MASTER EUGENE CANDREVA
3rd Place BOBBY ERDMAN BOULDER CITY, NV ANDRE COLLINS
Other Top Ten Finishers
CODY COLEMAN TULSA, OK SR. MASTER STEVE WESTBROOK
MICHAEL MOH WOODBURY, MN SUE KONDRATOWICZ
ALEXANDER PARRISH HOMEWOOD, IL MASTER PATTI BARNUM
LOUIS MCKAY KATY, TX GERALD T. FRENTZ
CLINTON RIACH LAS VEGAS, NV MICHELLE COLLINS
JOEY OVERBY FT. COLLINS, CO MASTER BILL HAUPTMAN
CESAR RAVENDETTI BRAZIL SR. MASTER CESAR OZUNA
ANTHONY NORRIS ATASCOCITA, TX KEVIN HENDERSON
SPARRING COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
World Champion CLINTON RIACH LAS VEGAS, NV MICHELLE COLLINS
2nd Place CESAR RAVENDUTTI BRAZIL SR. MASTER CESAR OZUNA
3rd Place EDDIE BOYD JR. JACKSON, TN MITCHUM JEROME SAGE
3rd Place ZACH CURTIS JACKSONVILLE, FL CF. MASTER WILLIAM CLARK
Other Top Ten Finishers
ALEXANDER PARRISH HOMEWOOD, IL MASTER PATTI BARNUM
LOUIS DE SANTO MERRITT ISLAND, FL C. ANDREW LATHEROW  II
ADAM J. CUDDYER HILLSBOROUGH, NJ ERIC J. ALBRECHT, M.D.
AARON JOHNSON VALPARAISO, IN ROBERT D. GARCIA
EDUARDO BIGOLIN BRAZIL SR. MASTER CESAR OZUNA
RODOLPHO CAVENATTI
JOSH SINGEWALD SHAKOPEE, MN RON SINGEWALD
BOBBY ERDMAN BOULDER CITY, NV ANDRE COLLINS
CESAR RAVENDETTI BRAZIL SR. MASTER CESAR OZUNA
GEORGE M. KAISER WAPPINGERS FALLS, NY NATHAN ROBINSON
WEAPONS COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
World Champion MICHAEL ENGLER OAK FOREST, IL MASTER EUGENE CANDREVA
2nd Place MICHAEL MOH WOODBURY, MN SUE KONDRATOWICZ
3rd Place SETH BIRKY ELKHART, IN MASTER H. NEIL BEISEL III
Other Top Ten Finishers
ADAM J. CUDDYER HILLSBOROUGH, NJ ERIC J. ALBRECHT, M.D.
MIGUEL DEL RIO JR. PEMBROKE PINES, FL CF. MASTER WILLIAM CLARK
LUKE ISAACS MIAMI, FL SR. MASTER TONY ISAACS
SETH BINGMAN NEOSHO, MO VICKI PITTMAN
BOBBY ERDMAN BOULDER CITY, NV ANDRE COLLINS
LOUIS DE SANTO MERRITT ISLAND, FL C. ANDREW LATHEROW  II
GEORGE M. KAISER WAPPINGERS FALLS, NY NATHAN ROBINSON